Customer Case

Zoptymalizować procesy – Novacura Flow w firmie Aunde

Ręczne wprowadzanie danych do systemu IFS w dziale produkcji, zgubione kartki z informacjami dotyczącymi wejść i wyjść magazynowych, ludzkie błędy podczas spisywania danych — z tymi problemami próbowała uporać się firma Aunde. Rozwiązaniem, które szybko pozwoliło zoptymalizować brakujące ogniwa procesów, okazała się Novacura Flow.

W Aunde tylko 5% zespołu stanowią pracownicy biurowi, 95% zajmuje się produkcją tkanin i dzianin do samochodów, które sprzedawane są światowym markom samochodowym. To właśnie na ich barki po wdrożeniu systemu IFS spadla cała odpowiedzialność za jego obsługę. Próbowano rozszerzyć wdrożenie na dział produkcji, jednak skończyło się to niepowodzeniem — system w obsłudze okazał się zbyt skomplikowany i pracownicy produkcji pozostali przy zapisywaniu informacji na kartkach papieru.

aunde cs 300x201 - Zoptymalizować procesy - Novacura Flow w firmie Aunde“Wprowadzenie IFS Applications było wielkie krokiem w naszej firmie, faktycznie nasze procesy zaczęły działać sprawniej, przepływ informacji był płynniejszy”-  mówi Marek Olasik , General Manager w Aunde -“Z biegiem czasu jednak okazało się, że system IFS jest zbyt fundamentalny i potrzeby rozwoju systemów IT pojawiły się niemal natychmiast wraz z rozwojem firmy.”

Aunde stal się przykładem przedsiębiorstwa, w którym istniejące systemy informatyczne wspomagające zarządzanie wyczerpały swoje możliwości i nie nadążyły za dynamiką powstających w niej procesów.

Duże potrzeby

Aunde zatrudnia 600 osób, które pracują na ponad 20000 m2 powierzchni, podzielonych na dwie lokalizacje. Głównym problemem była „zaawansowana papierologia“ i konieczność kontrolowania dwóch lokalizacji. Pomimo wprowadzonych przez IFS udogodnień nadal duża część procesów była obsługiwana ręcznie. Brak kompatybilności zespołu biurowego pracującego codziennie od 8 do 16 z działem produkcji, operującym na dwie lub nawet trzy zmiany, sprawiał, że wszystkie transakcje realizowane w firmie były wprowadzane do systemu ze znacznym opóźnieniem. Kartki często się gubiły, a spisywane przez biuro informacje z produkcji zawierały błędy.

Aunde potrzebowało nowych narzędzi — elastycznych, szybkich do wdrożenia i modyfikacji. Narzędzi, które pomogłyby odciążyć pracowników biurowych od zadań, które zamiast nich mogą wykonać szybciej i dokładniej maszyny, np. skanery.

“Chcieliśmy wykorzystać osoby w biurze do bardziej kreatywnych zadań niż wklepywanie danych do systemu, na przykład do planowania produkcji, tworzenia nowych strategii biznesowych, szukania oszczędności ” – dodaje Marek Olasik.

Firmie zależało też na usprawnieniu komunikacji pomiędzy pracownikami. Dzięki temu mogła ona uniknąć opóźnień i łatwiej delegować obowiązki, na przykład podczas urlopów. Wszystko musiało być zintegrowane z istniejącym systemem ERP.

W Aunde zastosowano więc ten sam model współpracy, który wdrożony został w TRI Poland. Prace nad usprawnieniem wszystkich procesów logistycznych i produkcyjnych rozpoczęły się w grudniu 2014 roku. Dziś Novacura Flow działa już w logistyce materiałów — dotyczy przyjąć i przesunięć magazynowych, a także wydań na produkcji oraz wysyłek zamówień klienta, obsługi palet i transakcji do obsługi kooperacji.

“Sukces tego wdrożenia zawdzięczamy w dużej mierze bardzo dobrej współpracy z klientem” — mówi Artur Bula, Managing Director w Novacura Poland. — “Nasz system Novacura Flow pozwolił na szybką implementację podstawowych procesów, a potem usprawnianie ich na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników. Prace przebiegały bardzo sprawnie — przedstawiciele Aunde podczas wdrożenia byli otwarci na sugestie naszych konsultantów.”

Dobre wzorce

Specjaliści Novacura przekonali do swojego rozwiązania przedstawicieli Aunde, pokazując, jak dopełniło ono istniejące systemy ERP w TRI Poland. Firma zobaczyła, jak Novacura Flow pracuje na „żywym organizmie“.

“Podobnie jak my TRI ma trudny proces technologiczny. U nich w firmie zobaczyliśmy jednak, że da się to wszystko dobrze zaplanować i poukładać” – mówi Marcin Chmielecki, kierownik IT w Aunde – “Podczas wizyty referencyjnej wrażenie zrobił na nas również kontakt pomiędzy Novacura a TRI — nie było dystansu, który znamy z dotychczasowej współpracy z innymi dostawcami.”

Współpraca z widokami na przyszłość

Firma Aunde ma dziś 40 licencji na Novacura Flow, na co dzień korzysta ze wsparcia specjalistów z Krakowa, jednak z dnia na dzień niewielki, wewnętrzny dział IT coraz lepiej radzi sobie z modelowaniem procesów i dopasowywaniem ich do dynamicznie zmieniających się warunków w firmie.

“Podczas wrześniowej konferencji zorganizowanej przez Novacura poznaliśmy inne możliwości Flow i teraz chcemy nauczyć /fi je wykorzystywać” — kontynuuje Marcin Chmielecki — “Mamy mnóstwo nowych pomysłów na rozwój naszych procesów. Z pomocą specjalistów Novacura oraz naszego działu IT, który najlepiej zna potrzeby firmy, na pewno uda się jeszcze lepiej dostosować procesy do wymagań zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości.”

Aunde projektuje oraz produkuje dla światowych producentów samochodów tkaniny techniczne, tekstylne i skórzane pokrowce na siedzenia samochodowe, a także sprężyny techniczne, kompletne siedzenia, części piankowe oraz wnętrza i elementy kompozytowe. Dzięki wprowadzonym usprawnieniom produkcja, na której firma jest skoncentrowana, może działać dużo wydajniej, a niewielka liczba pracowników biurowych może w końcu skoncentrować się na szukaniu optymalizacji, opracowując strategie i szukając oszczędności.

W skrócie

Aunde

Aunde projektuje i produkuje tkaniny techniczne, tekstylne i skórzane pokrowce na siedzenia samochodowe, sprężyny techniczne, kompletne siedzenia, części piankowe oraz wnętrza i elementy kompozytowe dla światowych producentów samochodów.

Segment

Produkcja

Wyzwanie

Zbyt skomplikowany system powodował, że pracownicy produkcyjni nadal ręcznie zapisywali informacje na kartkach papieru.

Wyniki

Dzięki Novacura Flow produkcja może przebiegać wydajniej, a niewielka liczba pracowników biurowych może skoncentrować się na optymalizacji, opracowywaniu strategii i redukcji kosztów.

O usługach doradczych
O naszych produktach
Skontaktuj się z nami

Przeczytaj więcej

Przejmij kontrolę nad swoją cyfrową podróżą już dziś

Darmowa konsultacja
2022-05-24T05:31:52+00:00
Go to Top