Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

Jeśli Twoja firma korzysta z aplikacji IFS i wprowadziła – lub planuje wprowadzić – zmiany bezpośrednio w IFS, ten artykuł jest lekturą obowiązkową. Niestandardowe modyfikacje są często konieczne, aby spełnić indywidualne wymagania każdej firmy. Jednak wszelkie zmiany wprowadzane bezpośrednio w IFS mogą szybko stać się kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem, zwłaszcza w przypadku aktualizacji ostatniej wersji IFS Cloud*. W większości przypadków firmy będą potrzebować wysoko wykwalifikowanych specjalistów, aby zidentyfikować zmiany pomiędzy wersjami, a następnie wprowadzić skomplikowaną modyfikacje od podstaw.

W tym artykule podsumujemy wyzwania związane z aktualizacją systemu ERP, z którymi często borykają się firmy podczas wprowadzania modyfikacji bezpośrednio w IFS, a także podpowiemy, jak można je wyeliminować za pomocą innowacyjnej platformy Low-code.

* W naszym poprzednim artykule „Czy to odpowiedni moment na aktualizację do IFS Cloud?” przedstawiamy niektóre zalety i wady aktualizacji do IFS Cloud. Wyjaśniamy, dlaczego warto rozważyć przejście na IFS Cloud oraz doradzamy jak podejść do tego we właściwy sposób.

Jakie są wyzwania?

Modyfikacje ERP sprawiają, że aktualizacje są skomplikowane i czasochłonne

Kiedy nadchodzi czas, aby firma rozpoczęła przygotowania do aktualizacji systemu ERP (a aplikacje IFS nie są pod tym względem wyjątkiem!), istnieje wiele wyzwań, z którymi należy sobie poradzić przed rozpoczęciem aktualizacji. Jednym z najczęstszych wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć, jest sposób obsługi niestandardowych modyfikacji. Niestandardowe modyfikacje dotyczą indywidualnych wymagań, którym musi sprostać przedsiębiorstwo podczas implementacji cyfrowych usprawnień zadań operacyjnych (wprowadzanie nowych transakcji systemowych w ERP itp.).

Podczas aktualizowania system ERP firma powinna skoncentrować swoją uwagę w szczególności na:

 • Zidentyfikować planowane modyfikacje (aktualizacja ERP może być bardzo obszerna co samo w sobie może być problematyczne).
 • Przeanalizować zrozumieć, jaki wypływ na warunki pracy mogą mieć aktualne modyfikacje.
 • Zdecydować, które modyfikacje warto zatrzymać (określić, czy dana modyfikacja jest nadal wykorzystywana przez firmę).
 • Zmapować modyfikacje w odniesieniu do funkcji dostępnych w nowej wersji ERP (opcje systemowe, które zostały pominięte przy poprzedniej modyfikacji wersji ERP, mogą być dostępne jako standardowa funkcja w nowym ERP).
 • Ponownie zaimplementować modyfikacje, co nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga współpracy z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami i wielu testów (pamiętaj, że zmiany mogą mieć również wpływ na inne obszary systemu ERP).
pl ifs 1 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

W skrócie: aktualizacje są skomplikowane. Potrzebne są wysoko wykwalifikowane zasoby, wymaga to czasu i może sporo kosztować!

Wiele firm zmniejsza częstotliwość aktualizacji, z uwagi na złożoność procesu. Jednak opóźnianie aktualizacji może również pogorszyć problem, ponieważ aktualizacja do najnowszej wersji wymaga znacznie większego nakładu pracy i środków

Znaczenie aktualizacji w przypadku IFS Cloud

IFS zachęca firmy do częstszych aktualizacji, w celu skorzystania z najnowszej i najlepszej wersji. IFS zobowiązuje się do udostępniania aktualizacji IFS Cloud co najmniej dwa razy w roku. Pomimo, ze proces aktualizacji został znacznie uproszczony z uwagi na mniejszy przeskok między wersjami, nadal oznacza to powtarzający się nakład pracy na czasochłonne procedury aktualizacji.

pl ifs 2 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

IFS Evergreen: 2 nowe wersje rocznie

Nasze rozwiązanie:

Skorzystaj z platformy Low-code do obsługi modyfikacji zintegrowanych z twoim systemem ERP

Na długo przed rozpoczęciem projektu aktualizacji, musisz dokonać fundamentalnej zmiany w swojej strategii dostosowywania systemu ERP, aby uniknąć niektórych z wyżej wymienionych wyzwań związanych z aktualizacją. W oparciu o wieloletnie doświadczenie potwierdzone licznymi wdrożeniami systemów na całym świecie, rekomendujemy zarządzanie modyfikacjami dla systemu ERP poprzez wdrażanie ich z poziomu platformy Low-code.

Platforma Low-code usprawnia zarządzanie procesami biznesowymi (BPM) na poziomie portalu z prostym interfejsem pozwalającym na cyfrową modyfikacje procesów oraz tworzenie spersonalizowanych według potrzeb magazynu aplikacji operacyjnych. Użytkownicy takich aplikacji mogą z nich korzystać podczas rutynowych prac magazynowych, jak również bardziej zaawansowanych zadań dotyczących ekspedycji i organizacji transportu.

Zalecamy użycie platformy Low-code do przygotowania wszystkich odpowiedników cyfrowych modyfikacji dla działań operacyjnych. Bez względu na to, czy modyfikacja będzie wymagana w aplikacji użytkownika końcowego na magazynie, czy procedur integracji z istniejącymi transakcjami systemowymi w aktualnie wykorzystywanym systemie ERP, generalne założenia pozostaną zbieżne z istniejącymi standardami wewnątrz przedsiębiorstwa. W rezultacie, realizacja potrzeb przedsiębiorstwa będzie mniej zależna od systemu ERP oraz łatwiejsza do wprowadzenia.

Platforma Low-code ułatwia dostosowanie do zmian, ponieważ stworzone na niej aplikacje są szybkie i łatwe do wdrożenia. Ponadto algorytm stosowany przez aplikację jest łatwiejszy do zrozumienia, a interfejs dużo łatwiejszy w obsłudze niż kody programowania używane przez systemy ERP.

pl ifs 3 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

Jak działają platformy Low-code

Platforma Low-code zapewnia interfejs graficzny, prostą logikę i funkcje „przeciągnij i upuść”, które pozwalają użytkownikom na tworzenie aplikacji i samodzielne budowanie procesów biznesowych. Platforma nie wymaga od użytkownika umiejętności formalnego kodowania lub wiedzy na temat tworzenia oprogramowania.

post c 5 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

Przykład projektu aplikacji na platformie Low-code Novacura FLOW

Aby dowiedzieć się więcej o zaletach platform Low-code, możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj: „4 powody, dla których warto korzystać z platformy Low-code“.

Jak działa integracja Twojego systemu ERP z platformą Low-code?

Większość platform Low-code jest wyposażonych w IoT connectory ,które umożliwiają łączenie się z różnymi systemami i bazami danych. W wielu okolicznościach, użytkowanie zewnętrznej platformy wymaga zastosowanie osobnych serwerów do przechowywania i przetwarzania danych, które w razie potrzeby mogą wymieniać informacje z systemem ERP. Wówczas dane są przede wszystkim przechowywane na platformie Low-code i nie są łatwo dostępne dla systemu ERP.

pl ifs 4 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

Typowa strategia integracji z typowym rozwiązaniem Low-code

Chociaż opisana powyżej architektura jest wystarczająca dla niektórych aplikacji, nie eliminuje konieczności bezpośrednich modyfikacji systemu ERP. Jedynym rozwiązaniem, które może zastąpić modyfikacje ERP, jest skorzystanie z platformy Low-code obsługującej strategię głębokiej integracji.

Strategia głębokiej integracji jest obsługiwana tylko wtedy, gdy dedykowane złącze ERP ma dostęp do wszystkich interfejsów API oferowanych przez dany ERP. Dlatego przy wdrażaniu odpowiedników modyfikacji, aplikacja Low-code powinna w sposób ciągły działać na danych z ERP.

Każda zmiana w obiektach biznesowych lub transakcjach powinna również obejmować obiekty i transakcje przechowywane w ERP, zgodnie z regułami określonymi przez dany ERP (poprzez API). Wszystkie zmiany powinny być natychmiast widoczne w systemie ERP, nawet w przypadku korzystania z innych modułów ERP.

pl ifs 5 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

Strategia głębokiej integracji ERP

Rozwiązanie firmy Novacura, jest doskonałym przykładem strategii głębokiej integracji, ponieważ posiada dedykowane funkcje dla systemu IFS. Oferujemy innowacyjne i sprawdzone oprogramowanie Novacura FLOW, które obsługuje trzy różne metody dostępu do API IFS. Możemy odpowiedzieć na wszelkie potrzeby związane z integracją z systemem IFS, udostępniając IoT connectory wykorzystywane w przeszłości (gwarantujemy bezpośredni dostęp do cyfrowych obiektów i bazy danych). Użytkownicy naszej platformy otrzymają dostęp do Net Provider connector (cyfrowy konektor dla aplikacji IFS) oraz najnowszy – protokół OData używany przez IFS Cloud. Dostępne są również złącza dla innych systemów ERP.

Jakie są korzyści?

Oto 4 najważniejsze powody, dla których warto skorzystać z platformy Low-code do modyfikacji ERP

W przeciwieństwie do skomplikowanych modyfikacji ERP, istnieje wiele korzyści wynikających ze stosowania platformy Low-code, zwłaszcza w kontekście implementacji projektów obejmujących indywidualne potrzeby operacyjne. Oto najważniejsze korzyści:

Po prostu podłącz platformę Low-code do nowej wersji ERP

 • Modyfikacje są niezależne od aktualnie wykorzystywanego systemu ERP. Dlatego też modyfikacje są osobno przechowywane i utrzymywane, a rdzeń systemu ERP może pozostać nienaruszony.
 • Łatwiej zarządzać aktualizacjami, ponieważ wystarczy ponownie podłączyć istniejącą modyfikacje Low-code do nowej wersji ERP*.
animacja - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

Przejrzysta architektura i żadnych niespodzianek, to mniejsze ryzyko dla Twoich operacji

 • Szybko zidentyfikuj wszystkie swoje modyfikacje dla nowego systemu, ponieważ wszystkie będą przechowywane niezależnie jako aplikacje Low-code.
 • Zmniejsz koszty analizy przed aktualizacją. Nie musisz już przeprowadzać kosztownej analizy modyfikacji, ponieważ zmiany Low-code są kreowane za pomocą prostego i plastycznego interfejsu, bez widocznych kodów programowania, co ułatwia zrozumienie logiki planowanego procesu.
 • Wyeliminuj ryzyko przeoczenia modyfikacji. W wielu przypadkach, modyfikacje systemów ERP pominięte podczas wstępnego rozpoznania mogą zablokować uruchomienie całej aktualizacji. Platforma Low-code zapewni, że w twoim systemie ERP nie będzie ukrytych zmian, które mogłyby zostać pominięte podczas aktualizacji.

Niższe koszty

 • Sprawna obsługa bez wyspecjalizowanej wiedzy. Platforma Low-code jest łatwiejsza w zarządzaniu, ponieważ ma domyślnie wbudowane standardowe funkcje i IoT connectory. Nie musisz być ekspertem, aby zbudować aplikację i możesz błyskawicznie rozpocząć tworzenie własnego rozwiązania, korzystając z jednego z naszych gotowych do pobrania szablonów aplikacji dla IFS. Sprawdź nasze aplikacje dostępne w Novacura Flow Marketplace.

Podziel duży projekt aktualizacji na proste kroki

 • Zyskaj większą elastyczność w zakresie wyboru i dla czasu wdrożenia funkcji. Na przykład, jeśli stworzone przez Ciebie modyfikacje Low-code zostały wdrożone, aby wypełnić luki w systemie ERP, ale teraz te możliwości są częścią najnowszej wersji ERP, z Novacura nadal masz wybór. Możesz zachować istniejące modyfikacje Low-code lub/i wdrożyć nowe podstawowe funkcje ERP. Tak czy inaczej, nie musisz od razu podejmować decyzji i możesz dokonać aktualizacji przed podjęciem decyzji, który proces zachować lub usunąć.
 • Podziel aktualizację na mniejsze kroki. Jako pierwszy krok możesz wykonać aktualizację techniczną ERP. Gdy użytkownicy przyzwyczają się do nowej wersji, w drugim kroku możesz przełączyć swoje aplikacje Low-code na istniejące oryginalnie funkcje ERP. Takie podejście pozwala wykonywać kroki jeden po drugim.
 • Aplikacje Low-code można łatwiej dostosować do nowych możliwości ERP, ponieważ nie potrzebujesz zaangażowania eksperta ze znajomością systemów ERP, aby zidentyfikować i wdrożyć modyfikacje.

* Wprowadzenie pewnych dostosowań może być nadal potrzebne, ale większość różnic technicznych zostanie pokryta zaktualizowanym złączem ERP udostępnionym przez dostawcę platformy Low-code.

5 innych powodów, dla których warto rozważyć użycie platformy Low-code zintegrowanej z Twoim ERP

Wymienione powyżej korzyści podkreślają najważniejsze zalety korzystania z platformy Low-code służącej do modyfikacji ERP. Jednak to dopiero początek. Oto inne korzyści, których możesz się spodziewać, korzystając z platformy Low-code.

 • Brak ograniczeń– Jeśli przechowujesz wprowadzone dotychczas modyfikacje na platformie Low-code (stworzone przez siebie aplikacje operacyjne itp.) , nie ograniczają Cię już reguły dostosowywania zdefiniowane przez system ERP. Możesz dowolnie modyfikować systemowe transakcje. Mobilność jest świetnym przykładem – możesz uruchamiać aplikacje na różnych urządzeniach mobilnych, w tym skanerach kodów kreskowych.
 • Warstwa procesowa – Novacura Flow umożliwia stworzenie za pomoca platformy Low-code warstwy zarządzania procesami biznesowymi (BPM) dla systemu ERP. Dzięki temu możliwe jest przygotowywanie modyfikacji i aplikacji dla poszczególnych użytkowników, zastępując standardowe formularze. Możesz także łączyć użytkowników z różnych działów, aby umożliwić współpracę. Edycję danych źródłowych można również przeprowadzić, angażując wielu użytkowników w proces akceptacji zmiany danych. Możesz przeczytać więcej o tym, „Jak zaimplementować warstwę BPM w systemie ERP”.
pl ifs 6 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?
 • Możliwości integracji – Platforma Low-code może działać jako platforma integracyjna łącząca Twój system ERP z danymi z innych systemów biznesowych. Dostawcy platform Low-code często udostępniają wstępnie zdefiniowane złącza, aby architektura IT była czystsza, a integracja techniczna łatwiejsza. Przeczytaj więcej o connectorach dostępnych dla Novacura FLOW.
 • Most technologiczny– Zaawansowane platformy Low-code (takie jak Novacura FLOW) mogą być pomostem do najnowszych technologii – takich jak sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT) i rozszerzona rzeczywistość (AR). Rozszerzenia te mogą znacznie zwiększyć wartość systemu ERP i poprawić ogólną wydajność pracy.
pl ifs 7 1 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?
 • Citizen development– Platformy Low-code umożliwiają firmom wdrożenie jednej z najnowszych strategii IT, zwanej citizen development. W ramach tej strategii przeciętni użytkownicy uczą się tworzyć aplikacje bez znajomości kodu lub wiedzy programistycznej. Dzięki temu użytkownicy biznesowi mogą być bardziej zaangażowani w tworzenie aplikacji.

Podsumowanie:

Aktualizacje ERP są łatwiejsze w zarządzaniu, gdy rozwijasz modyfikacje przy użyciu platformy Low-code. Jeśli Twoja firma rozważa przeprowadzenie aktualizacji ERP, warto wiedzieć, że wszelkie zmiany wprowadzone bezpośrednio w systemie ERP mogą być czasochłonne i kosztowne. Głównie ze względu na wyzwania związane ze znalezieniem, oceną i przeniesieniem niestandardowych modyfikacji do nowej wersji ERP, do której planujesz migracje system.

Dzięki rozwiązaniu Low-code, takiemu jak Novacura Flow, Twoje niestandardowe modyfikacje są obsługiwane zewnętrznie, co ułatwia ponowne podłączenie ich do nowej wersji ERP (kod aktualizacji modyfikacji nie musi być przepisany od zera). Ponadto modyfikacje te łatwiej zidentyfikować, ponieważ są utrzymywane w jednym miejscu i będą szybciej aktualizowane, gdyż wymagają mniejszej wiedzy programistycznej. W rezultacie platformy Low-code ułatwiają szybsze przeprowadzenie aktualizacji, wymagają mniej zasobów i minimalizują ogólne ryzyko wystąpienia problemów po aktualizacji.

Z Novacura Flow możesz szybko zaktualizować ERP do nowszych wersji, dzięki oddzieleniu niestandardowych modyfikacji od rdzenia systemu ERP. Takie podejście doskonale wpisuje się w filozofię Evergreen przedstawioną przez IFS i umożliwi Twojej organizacji skorzystanie z dwóch aktualizacji rocznie, które obiecało IFS Cloud!

animacja2 - Jak zrealizować strategię zero modyfikacji dla IFS?

  Masz pytania?

  Klikając ‘Wyślij’, wyrażasz zgodę na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych osobowych. Dziękujemy.